ایکروسافت در ساعات آغازین روز سه شنبه در کنفرانس Professional Developers Conference 2008 جزئیات بیشتری از "رابط کاربری" سیستم عامل Windows 7 را به نمایش گذاشت.

غول نرم افزاری دنیا - مایکروسافت - به حضار کنفرانس PDC 2008 نسخه پیش از آزمایشی (pre-beta) از سیستم عامل ویندوز 7 را هدیه کرد و بدنبال این اقدام خروجی بسیاری از خبرگزاری های تکنولوژی را تحلیل ها و معرفی اجزای سیستم عامل ویندوز 7 در بر گرفته است.

به علاوه تعداد بسیاری از امکانات جدید ویندوز 7؛ قابلیت Touch (لمس) و نوار وظیفه (Taskbar) از نو طراحی شده چشمان بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرده است. حتی بسیاری از کارشناسان پایداری (stability) این نسخه ابتدایی از یک سیستم عامل را بسیار حیرت انگیز تعریف کرده اند.

درحالیکه بسیاری از کاربران حاضر در کنفرانس به سرعت اقدام به نصب Windows 7 بر روی لپ تاپ های خود کردند برخی دیگر از آزمایشگاه های تهیه شده در کنفرانس برای محک این سیستم عامل استفاده کردند.

بر طبق گزارشات بدست آماده نصب ویندوز 7 حداکثر 30 دقیقه بر روی لپ تاپ (با مشخصات مناسب) طول کشیده است که نشان از بهینه تر شدن پروسه نصب سیستم عامل خانواده ویندوز می باشد. همچنین گفته شده است که در هنگام نصب، مایکروسافت تصمیم گرفته است که سوالات و درخواست تنظیمات سیستم از کاربر را به حداقل برساند.

در نگاه اول می توان به سرعت نوار وظیفه جدید ویندوز 7 را مشابه سیستم عامل Mac دانست اما قابلیت های تزریق API به اپلیکیشن ها و یا کنترل Windows Media Player به روشی کاملا متفاوت از قبل، مایکروسافت را از این اتهام مبراء می کند.

گفتنی است که ویندوز 7 نسخه بعدی از خانواده سیستم عامل ویندوز می باشد که ویرایش embedded آن نیز برای دستگاه های مختلف عرضه می شود. در حال حاضر ویندوز XP این مهم را پوشش می دهد. همچنین ویندوز 7 به کارخانجات این دستگاه ها اجازه می دهد که به دلخواه خود سیستم عامل ویندوز را کوچک تر و کم حجم تر کنند تا تنها اپلیکیشن ها و درایور های مورد نیاز آن دستگاه حافظه را اشغال نماید.

مایکروسافت در حال حاضر هیچگونه تاریخ رسمی برای انتشار Windows 7 ارائه نکرده است اما پیش بینی می شود اوایل سال آینده میلادی نسخه آزمایشی دیگری از این سیستم عامل در دسترس کاردانان این حرفه قرار گیرد و در نهایت نسخه نهایی آن در سال 2010 میلادی به بازار عرضه شود.

تصاویر: کلیک کنید | 2 | 3
تصویر ویدیویی: کلیک کنید | 2